
På naturundersøgelse ved kysten
På Naturundersøgelse ved Kysten – Bliv Opskyls-Detektiv!
Tag med på en anderledes tur langs kysten, hvor vi sammen går på opdagelse i det, havet efterlader.
Her bliver I opskyls-detektiver for en dag.
Langs stranden undersøger vi tang, sten, skaller og det, der er skyllet op fra havets dyb. Måske finder vi spor fra dyr, vi ikke kan se, fossiler fra en fjern fortid eller tegn på livet under overfladen.


Undervejs arbejder vi aktivt med naturen:
– Vi leder efter spændende fund i opskyllet
– Vi bruger fiskenet og vandkikkerter til at undersøge livet i vandkanten
– Vi går på jagt efter smådyr og spor
– Vi taler om havet, dyrelivet og det, vi finder – på en måde, alle kan være med i
Det er en tur, hvor nysgerrighed og opdagelse er i centrum, og hvor både børn og voksne bliver draget ind i naturens små og store historier.
Turen er særligt velegnet til familier, skoleklasser, foreninger og grupper, der ønsker en aktiv og lærerig oplevelse ved kysten.
Det særlige ved denne tur er, at vi ikke bare kigger på naturen – vi undersøger den sammen. Her er der plads til at stille spørgsmål, finde svar og blive overrasket.
ps. Der er naturligvis mulighed for at medbringe madkurv.
Praktisk info
Mødested: Fleksibelt (Fyn)
Varighed: 2 -3 timer
Længde: Fra 2 – 4 km
👉 Pris fra 3.500 kr for op til 20 deltagere
👉 Ekstra deltagere ca. 165 kr pr. person
Ønsker I en udvidet oplevelse med særlige temaer, flere fortællinger eller små indslag undervejs, kan turen tilpasses yderligere.
👉 Kontakt mig og hør, hvordan turen kan tilpasses jer
👉 Se mere om muligheder og priser her.